Látnivalók
Összeszedtük Békésszentandrás, Szarvas és a környék látnivalóit.
Íme néhány:
Békésszentandrás és Szarvas környéke rengeteg izgalmas látnivalót és programot kínál!
Békésszentandrás nevezetességei:
Horthy István-duzzasztómű
Hunyadi kastély
Gödény halom
Szent András Sörfőzde
Szarvas nevezetességei,látnivalói:
Szarvasi Arborétum
Mini Magyarország
Körösvölgyi Állatpark
Halásztelki tanösvény
Szárazmalom
Szarvasi Vízi Színház
Történelmi Emlékút és Országközép
Tessedik Sámuel Múzeum
Ruzicskay Alkotóház
Manufakturális Szabó-Cipészműhely Múzeuma
Sárkány Szalmaporta
Zenepavilon
Szarvas Paintball
Szarvasi Szent Klára Gyógyfürdő
Békésszentandrás:
Duzzasztó
A duzzasztó egyike a kevés megvalósult vízügyi beruházásoknak, ami a két világháború között zajlott Magyarországon, építése 1936-tól 1942-ig tartott. Mindkét nyílása 22 m széles. Átlagos vízállásnál a két zsilip fölött, 2 méter szélességben hömpölyög át a halványzöld víztömeg, hogy néhány méteres zuhanás után nagy robajjal zuhogjon az alsó mederbe. Festői látvány a tajtékos, kavargó víztömeg, amely egy-kétszáz méter után ismét csendes folyóvízzé változik. Érdemes megnézni, ha a körösparton nyaralunk. A duzzasztó alatt pergető horgászattal balinra, süllőre és csukára lehet kísérletezni.
Gödény-halom
A Gödény-halom feltehetően a rézkorból származó temetkezési hely lehetett, egykori magassága valószínűleg a 15 métert is meghaladta. A halom és a környéke régészetileg védett terület. Közelében egy tanösvény került kialakításra, melynek végigjárása során megismerkedhetünk egy felhagyott homokbánya, ill. a kunhalom élővilágával, természeti értékeivel.
Jubileumi Emlékház
A Kálvária-téren található épület Békésszentandrás történetét mutatja be tűzzománc képek segítségével.
Szarvas:
Arborétum és Mini Magyarország Makettpark
Magyarország legnagyobb arborétuma összesen 82 hektáron terül el. A gyűjteményben közel 1600 fa- és cserjefaj valamint 250 lágyszárú növény található. A növények mellett rengeteg állat is él a kertben. Az Arborétumban található Mini Magyarország Makettparkban a látogatók felfedezhetik és soha nem látott perspektívából ismerhetik meg Magyarország történelmi jelentőségű épületeinek, hajóinak, vonatainak kicsinyített másait. A két hektáron elterülő Mini Magyarország minden korosztályt kalandra hív: interaktív makettekkel, gombnyomással indítható, mini alagutakon, hidakon, viaduktokon átkelő vasút makettekkel, a mini Balatonon és Dunán ringatózó vitorlásokkal, gőzhajókkal, gombnyomásra megszólaló, hangzó épületekkel a legkisebbektől a nyugdíjas korosztályig, családoknak, baráti társaságoknak, osztályoknak, nyugdíjas kluboknak egyaránt különleges élmény. Mindenképpen érdemes megnézni, ha a körösparton nyaralunk! További információk: Arborétum, Mini Magyarország Makettpark
Történelmi Magyarország Közepe és Millenniumi Emlékút
A történelmi Magyarország mértani középpontját Mihálfi József, szarvasi evangélikus gimnáziumi tanár határozta meg 1880 körül, amely egyben a Kárpát-medence középpontját is jelenti. Szarvas a történelmi Magyarország közepe, amit az 1939 óta fennálló szélmalom-emlékmű jelez. A Nagy-Magyarország mértani közepe a számítás szerint egybeesett egy akkor még működő szélmalom helyével, ezért választották ezt a formát a Holt-Körös partján emelt emlékműnek.
A történelmi Magyarország közepe a Millenniumi Emlékúton is megközelíthető. Az Emlékút az Ótemplom mögötti Körös-parttól indul, és kb. 1250 méter hosszú. Kezdetét egy székelykapu jelzi, majd felvezet a Holt-Körös körgátjára. Az Emlékút végén egy másik székelykapun át vezet a történelmi Magyarország közepének nevezett stilizált szélmalomhoz. A gáton 17 stációt alakítottak ki, s az itt felállított emlékművek Magyarország történelmének 17 jelentős állomására emlékeztetnek.
Vízi Színház
Szarvasi Vízi Színház Magyarországon egyedülálló építészeti megoldásként egy stilizált várkastély és egy amfiteátrum ötvözeteként épült fel 2011-ben. A Szarvasi Vízi Színházat a Békéscsabai Jókai Színház működteti.
A műsor és jegyinformáció a viziszinhaz.hu oldalra kattintva érhető el.
Körös-Maros Nemzeti Park – Körösvölgyi Állatpark
Szarvason, a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság központja mellett került kialakításra a Körösvölgyi Látogatóközpont, amelyben természetvédelmi kiállítás, széles körű programok, szolgáltatások várják az érdeklődőket. Állandó kiállítása a Dél-Tiszántúl természeti értékeit mutatja be. A két szintet elfoglaló kiállítás történeti áttekintést nyújt a térség kialakulásáról, majd diorámákon keresztül mutatja be a nemzeti park védett értékeit.
A 2014-ben megnyílt Körösvölgyi Állatparkban testközelből ismerhető meg a Dél- Tiszántúlon egykor és ma honos, illetve jelenleg is terjeszkedő állatfajok. Az Állatparkban 26 madár- és emlősfaj egyedeit tekinthetik meg az érdeklődők. Az Állatpark lakói között védett és nem védett fajok egyaránt fellelhetők. A látogatók olyan rejtett életmódot élő állatokkal találkozhatnak, mint a nyuszt, a borz, vagy a nyestkutya. Látható itt gímszarvas, őz, dámszarvas, vaddisznó, és róka is, melyek általánosan ismert fajnak számítanak, mégis ritkán kerülnek a természetjárók szeme elé a szabadban. A kialakított vizes élőhelyen többek között nagy lilik, nyári lúd és fehér gólya él. A park legnagyobb attrakcióját az európai bölények jelentik, melyek a Maros és a Sárrét közti terület régmúlt élővilágát idézik, hiszen ma már a Dél-Alföldön sehol sem élnek vadon. További információk a Körös-Maros Nemzeti Park honlapján találhatók.
Szárazmalom
A szarvasi szárazmalom Magyarországon a 19. század közepéig legelterjedtebb, ókori típusú malomtípus egyik utolsó képviselője. Azért nevezik “száraz”-nak, mert meghajtása nem vízi erővel, hanem igaerővel történt. Az alsó állású, vízszintes meghajtó kerekű szárazmalom 1836-ban épült, a Bolza család készíttette szlavóniai ácsokkal, indiai rendszer szerint. Ez Magyarország egyetlen eredeti helyén látható szárazmalma.
Szarvasi “Szent Klára” Gyógyfürdő
A Szarvasi Gyógyfürdő gyógymedencéinek vízellátását a fürdő saját, 570 m talpmélységű kútja biztosítja. A feltörő víz hőmérséklete 36,2 oC. E mélyfúrású kút vizét az Országos Tisztiorvosi Hivatal és az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főigazgatóság gyógyvízzé minősítette. A Szarvasi Gyógyfürdő gyógyvize nőgyógyászati panaszok és ízületi betegségek kezelésére alkalmas.
A fürdőben hat fedett medence üzemel: ülő-, úszó-, pezsgő-, és tanmedence, továbbá két úgynevezett török medencét is használhatnak a látogatók.
Szarvasi Piac
Egy igazi vidéki piac lángosozókkal, sültkolbászossal és mindennel, ami egy piacon lenni kell: friss zöldség, gyümölcs, helyi termelőkkel.
Ha finomságokra vágysz, kedden, pénteken, vasárnap reggel kezdd a napot a szarvasi piacon! De van itt még minden is: játékok a gyermekeknek, használt bútorok, festmények, régiségek. Friss tyúk, liba, kacsa. Esős időben is kiváló program, mert a szarvasi piac felett egy hatalmas tetőszerkezet véd meg az esőtől! A szarvasi piac különlegessége, hogy télen az árusító területet padlófűtés melegíti, mégpedig a helyi uszoda termálvízét keringtetik benne! A piac után érdemes körülnézni Szarvas belvárosában!